Koupit byt v cihlovém nebo panelovém domě?

Přemýšlíte nad koupí bytu a nemůžete se rozhodnout jestli si koupit byt v panelovém nebo cihlovém domě? V následujících řádcích Vám představím základní výhody a nevýhody těchto typů budov.

Hned při prvním shlédnutí inzerátů s nabízenými nemovitostmi, si všimnete, že byty v cihlovém domě jsou dražší než v panelovém domě, ale proč?

Prvním faktorem je určitě hlučnost. Panelové domy mají jednoznačně horší zvukově izolační vlastnosti než domy cihlové. Od sousedů v panelovém domě uslyšíte například televizi, budík, ale i vkládání nádobí do myčky.  Bohužel i u cihlových domů jsou výjimky a je dobré si u cihlového domu prověřit tloušťky stěn, totiž pouze silné cihlové stěny Vám zaručí klid.

Druhým faktorem jsou dispoziční změny a rekonstrukce. V cihlovém domě lze jednodušeji měnit dispoziční řešení bytu jako například spojení kuchyně s obývacím pokojem nebo spojení dvou malých pokojů do většího. V panelovém domě většinou s panelovými příčkami vůbec pohnout nelze. Stejně tomu je i při rekonstrukci – výměna elektrických rozvodů, včetně zasekávání do panelových příček, to je totiž v panelovém domě výrazně složitější, ale i nákladnější, než u cihlových stěn.  I samotné přimontování pouhých poliček do panelové stěny může být značně obtížné.

Třetím faktorem jsou izolační vlastnosti domů – panelové domy mají horší izolační vlastnosti než domy cihlové a mohou zde být vyšší náklady na tepelné energie. Na druhé straně v cihlových domech většinou bývají vyšší stropy a vytápíte tedy větší prostor – je tedy důležité brát v potaz oba tyto faktory a zjistit si přesný rozpis nákladů na vytápění. Řešením izolačních vlastností je zateplení domu, ale i zde mohou vzniknout problémy. Většinou se řeší hlavně cena celé revitalizace domu, a proto se vybere firma s nejvýhodnější nabídkou, a to i na úkor kvality. Při špatně provedené izolaci může nastat špatná cirkulace vzduchu a může se v domě začít tvořit plíseň – to platí jak v panelovém domě, tak ale i v domě cihlovém.

Další rozdíly

Výhodou cihlových domů je i velikost domu samotného. Cihlové domy mívají měně bytových jednotek než domy panelové – je zde tedy menší pohyb osob a větší soukromí.

U panelových domů můžeme ve většině případů předpokládat výtah – u cihlových to není pravidlem.

Unikátnost bytu – panelové byty jsou velmi typizované a většina z nich má stejné rozvržení místností, za to u cihlových bytů stejné byty najdete jen výjimečně.

Panelové domy mají většinou menší rozměry než byty ve stejné dispozici v domě cihlovém.

 

Další články…

Další články

Důležité je být vidět

Důležité je být vidět v místě prodeje nemovitosti. Potenciální kupec se skrývá všude, například vaši sousedé mohou vědět o někom, kdo v této lokalitě hledá

Přečíst »