Jak probíhá prodej nemovitosti v 9 krocích

Možná zvažujete prodej nemovitosti a vůbec nemáte tušení, jak probíhá spolupráce s realitní kanceláří. Přece jenom většina lidí prodává nemovitost jen párkrát za život. Pojďme se tedy podívat, jak prodávám nemovitosti svých klientů já. 

Krok 1: První schůzka s realitním makléřem

Na první schůzce se seznámím s prodávanou nemovitostí. Většinou vás upozorním na výhody dané nemovitosti, ale také na nedostatky, které by se mohli opravit a tak zvýšit cenu nemovitosti. Představím vám nejvhodnější prodejní strategii, vysvětlím celý postup prodeje a domluvíme si podmínky a požadavky spolupráce.

Pokud si plácneme, podepíšeme zprostředkovatelské smlouvy a předáme si veškerou dokumentaci nutnou k prodeji nemovitosti.

Krok 2: Příprava propagace nemovitosti

Při prodeji nemovitosti záleží na každé maličkosti. Propagace je nedílnou součástí prodeje. Profesionální prezentace může navýšit i cenu prodávané nemovitosti a přilákat více zájemců. Proto využívám nejmodernější prodejní postupy a marketing. 

Zajistím homestaging, designér připraví interiér nemovitosti pro pořízení profesionálních fotografií. Kupující tak získají představu, jak nemovitost vypadá. Záleží opravdu na každém detailu, neupravený interiér snižuje poptávku po nemovitosti. 

Profi fotografie se použijí k propagaci na inzertních realitních serverech. Pokud v nemovitosti stále bydlíte, můžeme využít virtuální homestaging. Interiér nemovitosti zařídíme virtuálně.

Součástí inzerce je vždy i 3D půdorys, který ukáže kupujícímu dispozice nemovitosti.

Pro lepší představu kupujícího o nemovitosti a pro zvýšení atraktivity nabídky využívám moderní propagační metody jako jsou videoprohlídka, virtuální prohlídka nebo vizualizace.

Všechny tyto náležitosti pak používám při lokální inzerci, online marketingu a propagaci dané nemovitosti.

Krok 3: Hledání vhodného kupujícího

Nemovitost propaguji na všech známých internetových realitních serverech a na webu NEXT REALITY, ale také v místě prodeje například v lokálním tisku nebo vystavím plachtu o prodeji dané nemovitosti. Samozřejmě využívám i databázi našich klientů, kteří poptávají reality.

V této fázi se již hlásí první zájemci, kterým představím nemovitost. Prohlídky jsou vždy v mé přítomnosti a domlouvám je s majitelem nemovitosti tak, aby příliš nenarušily jeho osobní život. Nemusíte se tedy bát, že vás někdo nečekaně navštíví.

Krok 4: Prodejní proces 

Našli jsme toho správného a vážného zájemce? Prověřím bonitu kupujícího. Zjednodušeně řečeno zjistím, zda kupující má prostředky na financování nemovitosti nebo zda může žádat o úvěr či hypotéku. 

Pokud je vše v pořádku, přejdeme k prodeji nemovitosti. Podepíšeme rezervační smlouvu a kupující složí rezervační poplatek realitní kanceláři. 

Rezervační smlouva se většinou podepisuje na 1 měsíc nebo se domluví individuální podmínky. Během této doby pomůžeme kupujícímu zajistit financování nemovitosti – hypotéku, úvěr. 

Pokud má zájemce finanční prostředky, které může složit, prodejní proces se výrazně zkracuje.

Krok 5: Příprava smluv a dokumentace k převodu nemovitosti

V závislosti na možnostech a potřebách kupujících a prodávajících se připravují tyto smlouvy:

  • Smlouva o smlouvě budoucí kupní
  • Kupní smlouva
  • Smlouva o úschově (realitní nebo advokátní úschova)
  • Smlouva o převodu „družstevních“ členských práv a povinností (převod družstevního bytu)

Všechny smlouvy vypracovává renomovaná advokátní kancelář, se kterou úzce spolupracuji. 

Krok 6: Podpis smluv

Když jsou odsouhlaseny všechny smlouvy, sejdeme se podepíšeme smlouvy. A notář ověří podpisy obou stran.

Krok 7: Převod vlastnictví

Po podepsání smluv a převodu kupní ceny do úschovy, zajistím vložení smluv do katastru nemovitostí. Převod vlastnictví trvá obvykle 25 dní od podání na katastrální úřad.

Pokud se jedná o převod družstevního podílu, obstarám všechny náležitosti v bytovém družstvu.

Nemovitost je přepsána na nového vlastníka.

Krok 8: Vyplacení peněz

K vyplacení kupní ceny dojde vždy po zapsání nemovitosti do katastru nebo po převodu vlastnictví v rámci družstva.

Peníze vám dojdou na vámi zvolený účet. 

Krok 9: Předání nemovitosti

Fyzické předání nemovitosti se vždy koná za přítomnosti realitního makléře, kupujícího a prodávajícího. Sepíšeme předávací protokol, kde je zapsán stav nemovitosti, včetně věcí, které jsou součástí (např. kuchyňská linka, klíče od nemovitosti …). Zapsán je i aktuální stav všech měřičů – plyn, elektrika, voda. 

Poté zařídím převod poplatků a médií na nového majitele, vyřídím převody energií.

A to je vše! Nemovitost má nového majitele. Prodáváte dům či byt? Potřebujete provést celým procesem prodeje? Kontaktujte mě, společně to dáme.

Další články